Al Ashat
Výprava do neznáma, na katarské ostrovy Al Ashat, se nakonec přece jenom minulý víkend uskutečnila. Předpověď počasí sice nebyla nejrůžovější a ještě ve středu to vypadalo tak padesát na padesát, že se pojede. Ani hladina moře v pátek v 7 ráno nenaznačovala, že by to člověk našeho ražení přežil bez Kinedrylu, ale byli jsme už v maríně, ládovali do lodi bomby, tašky s potápěcíma věcma, coolboxy s jídlem a vodou, foťáky i lidi. Moře houpalo jak zběsilý a nárazy při každém dopadu z vlny byly dost nepříjemný – na sedací aparát i žaludek. Zaregistrovali jsme se u Coast Guard a vyjeli do mezinárodních vod. Jelo nás kolem 25 na 4 lodích – koordinace takové flotily už není nejlehčí, obzvlášť, když jedna z lodí začla nabírat vodu.
Po nekonečných 3 hodinách (!), kdy většina osádky upadala do polospánku až tuhosti, jsme dorazili na dohledu ostrovů Al Ashat. Nacházejí se asi 8 námořních mil od Mesaieedu (Umm Said) na jihu Kataru a kdybychom měli možnost vyjet lodí až odtamtud (a nemuseli do maríny v Doze), byli bysme tam za půl hodiny! Já ty lodě fakt moc nemusím, tak mě to nakrklo
Al Ashat tvoří dva větší ostrovy v pravém slova smyslu a několik skal vykukujících nad vodu a poskytující dodatečné útočiště rezidenčnímu ptactvu.
Už skrz hladinu na nás bohužel začly svítit bílé hlavy medůz. Kurnik šopa – už v květnu? Po chvíli padlo rozhodnutí zakotvit, vynosit “civilní” věci na pevninu a uskutečnit ponory víceméně ze břehu s kitováním na lodi a slezem po žebříků (přece jenom tam bylo docela mělko na ňákou akrobacii :-).
O ponorech toho řeknu jenom málo, kdybyste chtěli hodně, tak bych si to musela asi vymyslet. Podvodní svět zde tvoří všehovšudy písečné dno (to všeobecně nevěstí nic dobrého), pár korálů, mořští hadi, barakudy, pár osamocených korálových rybek a momentálně asi trilión medůz. Už jsem loni psala, že tu máme ten typ s malou plochou hlavou (asi 8 cm v průměru) s obyčejně tak metr a půl až dvoumetrovými “chapadly” (nebo jak se tomu říká). Většina ponoru teda probíhá slalomovým způsobem mezi medůzami a jejich žahadly – člověk musí dávat pozor každé kopnutí a kontinuálně kontrolovat celý 4D prostor kolem sebe. Víceméně jsme to přežili bez přímého žahnutí, i když jsme se nakonec hnusně požahali od kotevního lana, když jsme ho smotávali při sobotním odjezdu.
V pátek odpoledne jsme rozbalili stany, grily, coolboxy s jídlem, spacáky a všelijaké civilizační harampádí a založili naše stanové městečko. Al Ashat má krásný jemňoučký písek a je to přírodní rezervace, takže pro vstup je potřeba speciální povolení. Obrovskou výhodou stanování zde oproti Inland Sea je absolutní nepřítomnost Land Cruiserů a jiných hovadsky rachotících vymožeností. Noc tu byla tichá a klidná, slyšeli jsme jenom z povzdálí pozvolna se rozpouštějící skupinky diskutujících a nárazy vln pár metrů vzdáleného moře. Výhled na hvězdy nad námi rušil snad jen neuvěřitelně zářící měsíc – zas jedna z těch nocí, kdy vůbec nepotřebujete baterku a ještě házíte na zem jasný stín. Jediným narušitelem byla v noci coast guard, která nám přišla vynadat, co tam děláme (před pár hodinami předané povolení bylo asi zapomenuto).
Celkově vzato se tenhle výlet vydařil po organizační a relaxační stránce, z hlediska potápění je to pro mě spíš ztracená lokalita. Budu doufat, že na Inland Sea aspoň ty mrchy žahavý ještě chvíli nedorazí.
3x reakce nize
No jo, to si někdo užívá na jedné z nejúžasnějších potápěčských lokalit světa a pak už mu hned tak něco není dost dobrý. Zvykni si, že není věude tak bohatý podmořský svět jaký jste zažili v Malajsii.
Aby pak pro tebe nebyla každá potápěčská dovolená zklamáním, když tam nebude tak úžasně živo. Jinak perlička: v novinách psali, že se americké státy Delawar s Marylandem dohadují, u koho skončí na dně vyřazené vagony z newyorského metra. V Marylandu už tam z nich mají docela slušný útes a množství ryb a celkového života pod vodou tam od té doby prý narostl 400x (?). Tak to teď chtějí i jinde, protože jim to právě láká turisty potápěče. Vy už něco takového taky máte co?
Máme Ono je to sice divný říct, že tu máme umělý útes z toaletních mís a autobusů, na druhou stranu, jak se to liší od potopených lodí? Pro potápěče je jakýkoliv typ vraku fajn (po pár letech).
Al Ashat byl nuda i z hlediska už tak dost nezáživného Perského zálivu. Bylo to vyloženě průzkumnická výprava na místo, kde jsme ještě žádné ponory nikdy nedělali (nikdo z klubu) a jestli to stojí za to. Třeba ale tento víkend jsme byli na krásném a dokonce ryze přírodním útesu a to byla jiná kategorie Malajsie ale nasadila vysokou laťku, o tom žádná.
A jak se líbí nová fotogalerie?
Chcete neco dodat?